PROGRAM IV. KONFERENCIJE I POSTERI

PRELIMINARNI PROGRAM KONFERENCIJE

Srijeda, 21. travnja 2010.
16:00 – 19:00 sati Prijavljivanje i registracija sudionika Konferencije, prijem radnih materijala (posebno ppt
prezentacije) u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja
18:00 sati Otvorenje tematske izložbe knjiga brodograđevne i pomorske baštine iz fundusa
Sveučilišne knjižnice Rijeka, u prostoru Knjižnice
19:00 sati Otvorenje izložbe “Po svjetskim morima“ autora Nikše Mendeša, u Pomorskom i
povijesnom muzeju Hrvatskog primorja
Prikazivanje filmova na teme povijesne i industrijske baštine u Art kinu CROATIA (Podtema – riječki baštinski filmovi: „Rijeka, luka Srednje Europe“, „Rijeka, naša najveća luka“, „Rijeka u obnovi“, „Vlakom Ri-Zg, Danas, jučer, sutra“, „Jedan dan u Rijeci“)
20:00 sati Otvorenje izložbe „Riječki inovatori“ autora Miljenka Smokvine, u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja
Četvrtak, 22. travnja 2010.
7:00 - 8:30 sati Prijavljivanje i registracija sudionika Konferencije u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja, prijem radnih materijala (posebno ppt prezentacije) sudionika/izlagača
8:30 sati Početak rada Konferencije
BAŠTINA BRODOGRADNJE I BRODOVA
8:30 – 9:00 sati Pozdravne riječi: izaslanica Predsjednika Republike gđa. Zrinka Vrabec-Mojzeš, savjetnica za društvene djelatnosti, župan Primorsko goranske županije g. Zlatko Komadina, pokrovitelj konferencije, gradonačelnik Rijeke mr. Vojko Obersnel, prorektorica za znanost i razvoj Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Nevenka Ožanić, ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Margita Cvijetinović-Starac i predjsednica Pro torpeda mr.sc. Daina
Glavočić.

Moderatori: Miljenko Smokvina, Dinko Zorović

9:00 – 10:45 sati(105`) Prezentacije referata na glavnu temu konferencije Baština brodogradnje i brodova
10:45 – 11:00 sati(15`) Pauza i kava osvježenja
11:00 – 12:30 sati(90`) Nastavak izlaganja referata
12:45 - 14.45 sati Odlazak autobusom u remontno brodogradilište Viktor Lenac
Ručak u remontnom brodogradilištu.

Moderatori: Velid Đekić, Jakov Karmelić

15:00 -17:00 sati (120`) Nastavak izlaganja referata na glavnu temu konferencije Baština brodogradnje i brodova
17:00 – 17:15 sati(15`) Pauza i kava osvježenja
17:15 – 19:00 sati(105`) Nastavak izlaganja referata
19:00 – 19:30 sati Diskusije o referatima
19:30 – 21:00 sati Slobodno vrijeme
21:00 sati Prikazivanje filmova na teme povijesne i industrijske baštine u Art kinu CROATIA.
(Podtema – podmorska arheologija: „Morske katedrale“, serijal „Veliki brodolomi Jadrana“)
22:30 sati Nakon projekcije filmova šetnja po lukobranu i cocktail na „Terminalu“.
Petak, 23. travnja 2010.
  OPĆE TEME O INDUSTRIJSKOJ BAŠTINI

Moderatorice: Jasna Rotim Malvić i Nana Palinić

8:30 - 10.30 sati
(120`)
Izlaganja referata iz Općih tema o industrijskoj baštini.
10:30 - 10:45 sati(15`) Pauza i kava osvježenja
10:45 – 12:30 sati(105`) Nastavak izlaganja referata iz Općih tema o industrijskoj baštini.
12:45 – 14:45 sati Slobodno vrijeme

Moderatorice: Julija Lozzi Barković i Daina Glavočić

15:00 -16:45 sati(105`) Nastavak izlaganja referata iz Općih tema o industrijskoj baštini.
16:45- 17:00 sati(15`) Pauza i kava osvježenja
17:00 – 18:15 sati (75`) Nastavak izlaganja referata iz Općih tema o industrijskoj baštini
18:15 – 18:45 sati(30`) Diskusija o referatima.
18:45 – 19:15 sati Završna i pozdravna riječ organizatora.
19:15 sati Završetak Konferencije.
20:00 sati Riva Boduli: Polazak na noćnu vožnju brodićem po akvatoriju riječke luke do
brodogradilišta 3.maj i Viktor Lenac.
Na brodiću će biti poslužen hladni buffet.
21:00 sati Prikazivanje filmova na teme povijesne i industrijske baštine u Art kinu Croatia.
(„Prvi Torpedo“, „Milutin Barač“)
   
Subota, 24. travnja 2010. - sastanak South East European Heritage udruge


Prateće izložbe / programi uz održavanje Konferencije:

- tematska izložba knjiga brodograđevne i pomorske baštine iz fundusa SKR u Sveučilišnoj knjižnici Rijeka
- tematska izložba „Po svjetskim morima“ autora Nikše Mendeša u Pomorskom i povijesnom muzeju
- tematska izložba „Riječki inovatori“ autora Miljenka Smokvine u Pomorskom i povijesnom muzeju
- prodajna izložba tematske literature (organizacija Antikvarijat „Mali neboder“ i riječki izdavači) u Pomorskom i povijesnom muzeju
- prikazivanje filmova na teme povijesne i industrijske baštine / brodograđevne baštine u Art kinu Croatia
 

POSTERI

R. br. AUTOR INSTITUCIJA TEMA
1. PhD Nikolaus A. Sifferlinger, dipl. ing (MSc) "Osterreich Maritim", Naval Journal, Celtweg, Austria

 

Tehnički aspekti brzih krstarica „Helgoland“ i „Novara“, koje su izgrađene u Rijeci
2. Luciano Keber Samostalni istraživač, Rijeka, Hrvatska Brodomaketarstvo – brodomodelarstvo
3. Mr. sc. Rhea Ivanuš Hrvatski povijesni muzej, Zagreb, Hrvatska Brodograđevno naslijeđe na fotografijama u Hrvatskom povijesnom muzeju
4. Danijel Frka, dipl. ing. Samostalni istraživač podmorja, podvodni fotograf i povjesničar, Rijeka, Hrvatska „Szent Istvan“ – nesretni bojni brod

 

5. Dr. sc. Nana Palinić, dipl. ing. arh. Građevinski fakultet, Zavod za prometnice, organizaciju i tehnologiju građenja i arhitekturu, Rijeka, Hrvatska Kazališta i scenski prostori u sklopu društvenih domova – dopolavora – riječkih industrijskih poduzeća
6. Mr. sc. Rifat Kulenović Muzej nauke i tehnike, Beograd, Srbija Stare hidroelektrane u Srbiji
7. Julije Karminski, dipl. ing. Brodogradilište Kraljevica, Kraljevica, Hrvatska Više od 280 godina Brodogradilišta Kraljevica
8. Dr. phil. Brigitta Mader Independent researcher, Vienna, Austria Pomorska sekcija na Prvoj istarskoj regionalnoj izložbi u Kopru 1910.
9. Posters of Association SEEH SEEH Razne teme

 

PROGRAM FILMOVA ART KINA CROATIA

Br. NAZIV AUTORI TRAJANJE PRODUKCIJSKA KUĆA
Srijeda, 21. travnja 2010. od 19 h
1. Rijeka, luka Srednje Europe Mate Relja 14 min Zora film
2. Rijeka, naša najveća luka Srečko Weygand 15 min Zora film
3. Rijeka u obnovi Branko Marjanović 13 min Direkcija za NRH
4. Vlakom Ri-Zg, Danas, jučer, sutra Frano Vodopicec 12 min Jadran-film
5. Jedan dan u Rijeci Ante Babaja 30 min Jadran-film
Četvrtak, 22. travnja 2010. od 19 h
6. Morske katedrale Ferdinando Vicentini Orgnani, Francesco Calzolaio 32 min Produkcija Alba i Udruga Venti di Cultura
7. Serijal Veliki brodolomi Jadrana: Danijel Frka, Marino Brzac   Ring Multimedia
  a. Sila mora – Vrijeme jedrenjaka 40 min  
  b. Viška bitka 40 min  
  c. Jadranski Titanic – Barun Gautsch 40 min  
  d. Tajna čeličnog diva – Szent Istvan 40 min  
Petak, 23. travnja 2010. od 21 h
8. Prvi Torpedo Bernardin Modrić 29 min Istra film
9. Milutin Barač Bernardin Modrić 25 min Istra film




 

Program IV. konferencije pdf format
Posteri IV. konferencije pdf format
Program filmova Art Kina Croatia pdf format